Wolontariat pracowniczy a raportowanie ESG w praktyce
ESG to koncepcja skoncentrowana na kwestiach środowiskowych, społecznych i zarządczych. W 2024 roku jest niezbędna w budowaniu strategii biznesowej. W strategii ESG można uwzględnić m.in. wolontariat pracowniczy. Po zakończeniu projektu – efekty działania społecznego będzie można wpisać w raporcie ESG. Firmy poszukujące skutecznych i łatwych we wdrożeniu elementów strategii ESG, mogą wprowadzić m.in. program wolontariatu pracowniczego Szlachetnej Paczki. Warto zainteresować się tematem już teraz, nawet jeśli obowiązek raportowania ESG nie obejmuje jeszcze wszystkich firm.
Strategia ESG i raportowanie ESG
Pierwszy krok to tworzenie strategii ESG, której działania powinny obejmować trzy obszary: środowisko naturalne (E – enviromental), społeczeństwo (S – social) i ład korporacyjny (G – governmental). Firmy definiując swoje cele w zakresie strategii ESG, potrzebują partnerów, aby trafnie odpowiedzieć na wyznaczone cele. Raportowanie ESG to kolejny krok do tego, by wypełnić nowy obowiązek zgodnie z wymogami.
Jeśli firma chce pozytywnie oddziaływać na społeczeństwo, może rozważyć współpracę ze Szlachetną Paczką. Paczka wspiera rodziny i osoby, które znalazły się w trudnej sytuacji materialnej. Dzięki tej współpracy i wdrożeniu w firmie wolontariatu pracowniczego, będzie można raportować realizację następujących celów ESG: koniec z ubóstwem (cel 1) i mniej nierówności (cel 10) z celów Zrównoważonego Rozwoju Agendy ONZ.
Na czym polega wolontariat pracowniczy Szlachetnej Paczki? Pracownicy firmy jako wolontariusze wybierają rodzinę lub rodziny z internetowej bazy Szlachetnej Paczki – które mieszkają w ich najbliższej okolicy. Organizują dla rodzin „mądrą pomoc”, czyli paczki z rzeczami, które odpowiadają na realne potrzeby wybranych osób.
Na każdym etapie wdrażania wolontariatu pracowniczego firma otrzyma wsparcie od ekspertów Szlachetnej Paczki.
Raportowanie ESG – co to jest?
Raportowanie ESG to proces zbierania i prezentowania danych, które dotyczą wpływu firmy na:
- środowisko naturalne,
- społeczeństwo,
- ład korporacyjny.
Dzięki wdrożeniu w firmie wolontariatu pracowniczego ze Szlachetną Paczką, można raportować wpływ na cele społeczne ESG: koniec z ubóstwem i mniej nierówności. Po realizacji wolontariatu pracowniczego, firma może przygotować raport, który uwzględnia:
- liczbę osób w potrzebie, których życie zmienia się dzięki pomocy firmy,
- liczbę pracowników biorących udział w inicjatywie,
- sumę godzin pracy zaangażowanych pracowników,
- wartość przekazanej pomocy,
- liczbę przekazanych paczek.
Tego typu dane są jasnym dowodem na zaangażowanie społeczne firmy. Łatwo je uwzględnić w raportach ESG.
Raportowanie ESG – dyrektywa
Raportowanie ESG – 2023 to rok, w którym dyrektywa dotycząca sprawozdawczości przedsiębiorstw w ramach zrównoważonego rozwoju (CSRD), weszła w życie. Zgodnie z tą dyrektywą firmy mają obowiązek raportowania wyników ze zrównoważonego rozwoju w szerszym zakresie, niż było to wymagane dotychczas.
Raportowanie ESG – od kiedy?
Zgodnie z unijną Dyrektywą CSRD: już w 2025 roku największe firmy będą musiały dostarczać ESG – raportowanie niefinansowe za rok 2024, które pokaże ich zgodność z zasadami ESG. Rok później obowiązek ten obejmie pozostałe duże przedsiębiorstwa, a następnie – małe i średnie spółki notowane na giełdzie.
ESG – raportowanie niefinansowe
Dyrektywa CSRD ma na celu ujednolicenie i bardziej szczegółowe określenie elementów pozafinansowych, które firmy będą zobowiązane publikować rocznie w celu informowania opinii publicznej.
Raportowanie ESG w praktyce
Jak prawidłowo raportować działania ESG? Firmy powinny stosować się do międzynarodowych standardów, takich jak GRI (Global Reporting Initiative) czy SASB (Sustainability Accounting Standards Board), które określają wymagania dotyczące raportowania niefinansowego. Obowiązki firm w zakresie raportowania ESG mogą również wynikać z przepisów prawa, takich jak dyrektywa CSRD (Corporate Sustainability Reporting Directive) w Unii Europejskiej.
Raportowanie ESG – szkolenie
Wolontariat ze Szlachetną Paczką dostarcza konkretne dane potrzebne do wypełnienia raportów ESG. Jeśli ktoś nie wie, jak wygląda raportowanie ESG w praktyce i jak wypełnić plik takiego raportu, to może skorzystać z dostępnych na rynku kursów, które powstały z myślą o wyzwaniach organizacji raportujących, a także o menedżerach zajmujących się sprawozdawczością niefinansową.
Udział w wolontariacie pracowniczym ze Szlachetną Paczką to nie tylko argumenty do raportów ESG, to także szereg korzyści wizerunkowo-marketingowych związanych ze współpracą z jednym z najbardziej rozpoznawalnych programów społecznych w Polsce. Tego typu działanie pozwala czerpać radość z pomagania wszystkim pracownikom zaangażowanym w akcję. Jest to także doskonała okazja do integracji pracowników oraz do rozwoju ich kompetencji miękkich, poprzez zespołowe realizowanie wyzwań, które różnią się od ich codziennych, służbowych obowiązków.
Jeżeli chcesz mieć pewność, że raportowanie ESG będzie przebiegać pomyślnie – wypróbuj wolontariat pracowniczy ze Szlachetną Paczką w swojej firmie, skontaktuj się z nami za pomocą adresu: [email protected]